Prečo bude Giroud pre Conteho kľúčový?

Po príchode Aubameyanga bolo jasné, že Olivier Giroud bude musieť preč z Emirates Stadium. Rýchlo sa dohodol na angažmán v Chelsea. Podpísal s ňou zmluvu na 18 mesiacov. V Arsenale zažil vrcholy i pády. Nikdy si nevybojoval pozíciu jasnej útočnej jednotky. Avšak štatistiky potvrdzujú jeho dôležitosť pre Wengerov tím. A tiež ukazujú, prečo sa môže v Chelsea stať kľúčovým hráčom.

Olivier Giroud nikdy nebol v Arsenale hlavnou útočnou zbraňou, nikdy si nevybojoval post útočnej jednotky. Prišiel po odchode Robina van Persieho v roku 2012. Odchádza so ziskom troch FA Cupov. A je jedným z iba 19 hráčov, ktorí v drese Gunners nastrieľali 100 a viac gólov.

Inokedy by fanúšikovia Arsenalu svojmu hráčovi neodpustili to, že ich farby vymenil za dres Chelsea, ale Olivier Giroud si nič také nezaslúži. Pre Arsenal vždy odviedol dobré služby. Vďaka tomu získal právo rozhodnúť o svojom osude.

"Je to hráč, ktorý má úžasný prístup. Zvlášť v posledných 6 mesiacoch sezóny, kedy väčšinou len vysedával na lavičke náhradníkov. Keď dostal príležitosť, nastrieľal veľa gólov. Nie je jednoduché mať takého hráča v tíme. Asi ľahko pochopíte, prečo sú fanúšikovia rozrušení, keď videli, že odchádza " uviedol Alan Smith.

Olivier Giroud odohral za Arsenal 253 zápasov. V tých dokázal zaznamenať 105 gólov. To sú pomerne dobré štatistiky. Ešte viac sú zvýraznené, keď si uvedomíte, koľko minút francúzsky útočník na ihrisku strávil. Od sezóny 2012/2013 strelil gól každých 154 minút, čo je veľmi slušný priemer. V rámci Gunners čnel nad všetkými ostatnými. Patrí k 10 najefektívnejším útočníkom v celej Premier League.

Už viac ako tri roky rozhodne nie je útočníkom, ktorý by bol pre Arséna Wengera jasnou voľbou číslo jedna. Avšak vždy bol pre kanonierov veľmi dôležitým hráčom. Keď bolo treba, spasil tím, výrazne mu pomohol. Giroud je hráč vysokej postavy, nevyniká veľkou rýchlosťou a mohlo by sa zdať, že na ihrisku pôsobí neohrabane. Ale jeho sila, schopnosť udržať loptu a výborná hra hlavou sú atribúty, ktoré musí oceniť každý tréner.

Giroud sa stal dokonalým plánom B. Keď bolo treba zatlačiť súpera a udrieť z centrov, Olivier Giroud bol vždy na tom správnom mieste. Nespočetnekrát vytiahol Arsenal z ťažkostí. Od roku 2012 nastrieľal hlavou 27 gólov. Za tú dobu žiadny z hráčov Premier League nebol v tejto štatistike lepší. A jeho efektivita ako striedajúceho hráča? Nastrieľal 17 gólov po svojom príchode z lavičky. Opäť v tom nikto nie je lepší.

Mnoho z týchto gólov bolo rozhodujúcich. Dokonca k týmto situáciám došlo aj v priebehu prvej polovice tejto sezóny. Po príchode Lacazetta bol herný čas Girouda značne obmedzený. Giroud strelil víťazný gól v stretnutiach proti Leicesteru a Belehradu, zachránil remízu so Southamptonom.

"Olivier nás mnohokrát zachránil," uviedol počas stredy Arséne Wenger. Celkovo bolo 33 zo 105 Giroudových gólov víťazných.

Nie je ťažké pochopiť, prečo bola Chelsea ochotná zaplatiť za Girouda 18 miliónov libier. Andy Carroll, Peter Crouch, Edin Džeko ... tí všetci boli v hľadáčiku Blues. Lenže ani jeden z nich by zrejme nedokázal byť takým prínosom ako Giroud.

V severnom Londýne pôsobil päť a pol sezóny. S istotou možno tvrdiť, že sa naplno osvedčil a Chelsea veľmi dobre vie, čo v ňom získala.