Kto má v Chelsea na starosti prestupy?

Antonio Conte sa pri slovách o možných nákupoch hráčov veľmi často odvoláva na "klub". Hovorí o tom, že práve klub rozhoduje a má konečné slovo. On môže len podávať návrhy. Ako teda skutočne funguje proces výberu hráčov a ich prípadná následná kúpa v Chelsea? Aký je postup? Bryan Swanson, hlavný spravodajca SkySports, sa na to bližšie pozrel.

Kto je "klub"?

Stratégiu výberu hráčov stanovuje Antonio Conte, ale len po dohode s klubovou riaditeľkou Marinou Granovskaiou. Práve ona je zodpovedná za transakcie hráčov a má k dispozícii komplexnejšie informácie, vrátane dohľadu nad mládežníckou akadémiou a štruktúrou skautingu, a to po novembrovom odchode Michaela Emenala.

Má Emenalov odchod vplyv na fungovanie Chelsea na januárovom prestupovom trhu?

Emenalo nikdy nemal výhradnú kontrolu nad novými transfermi. Štruktúra klubu mu to neumožňovala. Pracoval spoločne s Granovskaiou, ktorá je tiež poradkyňou Romana Abramovicha. Emenalo sa začal venovať prestupovej politike Chelsea pred necelými desiatimi rokmi. Blues doteraz Emenala nenahradili a pravdepodobne zvažujú iný model.

Kto má posledné slovo pri kúpe nových hráčov?

Pri transferoch je postup nasledujúci - prvotný podnet dáva Antonio Conte, ktorý informáciu odovzdá Marine Granovskej. Tá to potom konzultuje s Romanom Abramovichom. Konečné finančné rozhodnutie spočíva na majiteľovi, pričom Granovskaia zodpovedá za vyjednávanie. Na Abramovichovo zapojenie je možné nazerať ako na plán a na stanovené ciele, ktorým dáva zelenú. Koniec koncov sú to jeho peniaze. Navyše má aj hromadu vedomostí o najrôznejších obchodoch z minulosti. Je na tom podstatne lepšie ako väčšina majiteľov klubov Premier League. Bolo však uvedené, že Roman Abramovich sa nezapája do špecifík dohôd a vyjednávaní.

Takže je Granovskaia najmocnejšou postavou na Stamford Bridge, teda okrem Abramovicha?

Pri prestupoch áno. Pokiaľ ide najmä o finalizovanie a uzatváranie nových zmlúv. Je súčasťou trojčlenného klubového vedenia. To okrem nej zahŕňa Bruce Bucka a Eugene Tenenbaum. Všeobecne povedané, títo dvaja by sa nemali podieľať na jednotlivých prestupoch. Ale to neznamená, že do toho nie sú nikdy zapojení.

Funguje táto štruktúra?

Tento systém zabezpečuje to, že manažér nemá úplnú kontrolu nad tým, čo sa deje za scénou. Chelsea ale bude samozrejme poukazovať na to, že od roku 2009 vyhrala trikrát Premier League aj FA Cup, raz triumfovala v Lige majstrov aj v Európskej lige a EFL Cupe.