3 dôvody, prečo Chelsea nie je hlavným favoritom na titul

Už v piatok odštartuje nový ročník Premier League. Obhajca titulu Chelsea, do neho vstúpi sobotňajším domácim zápasom proti Burnley. Svoj prvý súťažný zápas v Community Shield prehrali Blues po penaltovom rozstrele proti Arsenalu. V redakcii SkySports si nemyslia, že by Chelsea bola tým hlavným favoritom na titul. Zdôvodnili to tromi veľkými problémami, ktoré klubu zo Stamford Bridge hrozia.

Chelsea síce vyhrala v uplynulej sezóne titul pomerne jednoznačne, ale je to Manchester City, aj keď získal o 15 bodov menej, kto je považovaný za najväčšieho favorita na titul v tohtoročnej sezóne. Aspoň podľa bookmakerov. Conteho celok má podľa nich rovnakú šancu ako Manchester United, hoci tím Josého Mourinha skončil v minulej sezóne až šiesty.

Vzhľadom k tomu, že sa Chelsea stala prvým tímom, ktorý vyhral v sezóne Premier League 30 zápasov, môže byť trochu zvláštne, že je do nej vkladané tak málo dôvery. Zvlášť pokiaľ ide o to, že Contemu sa darí kontinuálny úspech. V Serii A vyhral s Juventusom tri tituly v rade. Ale pochybnosti nie sú bez podstaty ...

Obhajoby sú zriedkavé

Priaznivci majstra prirodzene očakávajú, že si tím udrží vysoký štandard. A to bez ohľadu na to, že psychologická výzva k udržaniu titulu je naozaj obrovská. Iba José Mourinho a Sir Alex Ferguson jej v ére Premier League dokázali odolať a zvládli titul obhájiť. V skutočnosti, posledným 8 tímom, ktoré sa pokúsili titul obhájiť, sa to nepodarilo. Dramaticky to bolo vidieť na Chelsea. Po zisku titulu zaznamenala tragickú sezónu s umiestnením na 10. priečke.

Tento márny boj bol často pripisovaný tomu, že nastali problémy mimo ihriska. José Mourinho údajne úplne dobre nevychádzal s hráčmi Chelsea. Ale nebol to jediný faktor. Eden Hazard nemal takú chuť do hry. A to isté platilo aj pre niekoľko ďalších kľúčových osobností. Udeje sa na Stamford Bridge niečo podobné aj tento rok? História naznačuje, že obhajoba je v Premier League naozaj zložitá.

Odchod kľúčových hráčov

Úloha je to tiež ťažšia preto, že je veľmi diskutabilné, či je tím Chelsea rovnako silný ako v minulej sezóne. Diego Costa, strelec 20 ligových gólov z minulej sezóny a jeden z hlavných strojcov dvoch titulov za posledné tri roky, je na odchode. Bol nahradený Álvarom Moratom, drahou akvizíciou z Realu Madrid, ale aj hráčom, ktorý za sezónu nikdy nedal viac ako 15 gólov.

Toto je len jedna z mnohých zmien, na ktorých musí Chelsea zapracovať. Nemanja Matić bol tiež v minulej sezóne veľkou oporou, ale bol predaný do Manchestru United. Namiesto neho prišiel Bakayoko. Kluboví odchovanci Ruben Loftus-Cheek a Nathaniel Chalobah tiež odišli. Takže Antonio Conte môže mať pri skladaní záložnej rady problémy.

Peniaze boli vynaložené aj na posilnenie defenzívy. Prišiel Antonio Rüdiger. Tým sa vedenie rozhodlo pokryť odchod Johna Terryho, prinajmenšom na ihrisku. Avšak ako náhrada muža za muža to samozrejme nemôže byť rovnaké. Chelsea sa nevylepšila. Conte to dobre vie: "Prestupový trh ešte nie je uzavretý. Snažíme sa zvýšiť našu kvalitu i počet našich hráčov."

Problém s európskymi pohármi

Conteho pocit naliehavosti je riadený vedomím, že v tejto sezóne sa nepredpokladá len udržanie štandardov. Návrat do Ligy majstrov znamená, že sa Chelsea musí zlepšiť aj v šírke kádra, čo je veľký faktor. Conte bol schopný víťaziť s tým, že používal minimálny počet hráčov. Príliš ho "netočil". Rotácia bola minimálna.

"Teraz potrebujeme zlepšiť náš tím, pretože nás čaká viac zápasov a budeme potrebovať viac hráčov, ktorí budú čeliť veľkým zápasom," zdôraznil Antonio Conte. Pohľad na lavičku náhradníkov v stretnutí Community Shield varuje. Boli tam aj Kyle Scott, Jeremie Boga a Charly Musonda. To neveští nič dobré.

Poslední dvaja šampióni Premier League na titul dosiahli v sezóne, keď nehrali európske poháre, čo naznačuje, ako je ťažké takéto súťaže zvládnuť. Ale Chelsea si to zatiaľ robí ešte ťažšie. Muselo sa to stať? Súperi nápadne posilňujú, ale Blues sa takto nesprávajú. Vyzerá to, že ich výhoda je stratená. Čas ukáže, či sa bookmakeri mýlili ...