Preview sezóny 2017/2018: Môže Chelsea obhájiť titul?

Prišiel, videl, nastavil systém a hneď slávil zisk titulu. Antonio Conte sa ako tréner prvýkrát vydal za hranice svojho rodného Talianska a hneď ohromil anglickú Premier League. Chelsea po hrôzostrašnej sezóne doviedol k majstrovskému titulu. Teraz si všetci súperi dajú oveľa väčší pozor, navyše program bude náročnejší o účasť v Lige majstrov. Môžu aj tak Blues obhájiť svoje prvenstvo?

Posledné ligové umiestnenie: 1. miesto (o 9 priečok lepšie ako v sezóne 2015/2016)
Počet bodov: 93 (o 43 bodov viac ako v sezóne 2015/2016)
FA Cup: Finále
EFL Cup: 4. kolo
Najlepší strelec v lige: Diego Costa (20 gólov)

Kľúčový faktor: Diego Costa je na odchode z Chelsea. Bol to jeden z najdôležitejších hráčov Blues pri ceste za ich piatym titulom v Premier League. Dal celkom 20 ligových gólov. Bez jeho zásahov by Conteho celok mal o 15 bodov menej. Jeho góly zariadili viac bodov ako presné zásahy akéhokoľvek iného hráča v anglickej najvyššej súťaži.

Hlavné príchody: Álvaro Morata (Real Madrid, 70 miliónov libier), Tiemoué Bakayoko (Monako, 40 miliónov libier), Antonio Rüdiger (AS Rím, 34 miliónov libier), Willy Caballero (Manchester City, zadarmo)

Hlavné odchody: Nathan Aké (Bournemouth, 20 miliónov libier), Asmir Begović (Bournemouth, 10 miliónov libier), Juan Cuadrado (Juventus, 17 miliónov libier), Bertrand Traoré (Lyon, 8,8 miliónov libier), Dominic Solanke (Liverpool, 6,2 miliónov libier), Nathaniel Chalobah (Watford, 7 miliónov libier), Nemanja Matić (Manchester United, 40 miliónov libier), John Terry (Aston Villa, zadarmo)

Môže Antonio Conte s Chelsea obhájiť titul?

Paul Merson: "Myslím si, že by sa mohli zamerať viac na Ligu majstrov ako na Premier League. V posledných troch sezónach dvakrát vyhrali ligu, ale nevyhrali Champions League. Navyše sa to ešte nikdy nepodarilo Contemu. Takže sa domnievam, že práve tam budú chcieť dokázať veľké veci."

"Podľa môjho názoru im bude chýbať Diego Costa. Álvarovi Moratovi to bude nejakú chvíľu trvať. V strede poľa teraz majú Kantého a Bakayoka, ale myslím si, že potrebujú na ihrisku Fabregasa, aby sa veci dali do pohybu."

Na ktorého z hráčov sa najviac tešíte?

Paul Merson: "Vždy hovorím Eden Hazard. Avšak teším sa na Moratu. Myslím si, že mu Chelsea sedí. Záleží na tom, ako dlho mu bude trvať adaptácia."

Akým problémom v tejto sezóne bude manažér Antonio Conte čeliť?

Paul Merson: "No, hlavným problémom bude obhájiť titul. Je to ďaleko ťažšie a ťažšie. Navyše, keď vás naháňajú kluby na čele s Manchestrom City, ktorý utratil hromadu peňazí. Je oveľa jednoduchšie sa dostať na vrchol, než sa na ňom udržať. Keď pred časom získalo titul City, mysleli si, že budú dominovať, ale neposilnili sa."

"Myslím si, že musíte podpísať 4-5 hráčov, aby ste zostali na vrchole. Najmä preto, že v minulej sezóne hrali len raz týždenne."

"McDonald's predáva viac cheeseburgerov než ktokoľvek iný, ale stále prichádzajú s novými burgrami a reklamami, pretože sa musíte stále posúvať dopredu, aby ste boli stále pred konkurenciou."

Aké sú ich silné stránky?

Paul Merson: "Myslím si, že ide hlavne o defenzívu. Majú tiež hráčov, ktorí dokážu tvoriť hru. Potom sa už len musia spoliehať na to, že Morata a Batshuayi budú strieľať góly."

Aké sú ich slabiny?

Paul Merson: "Keď budú hrať proti tímu s tým správnym systémom, môžu mať problémy. Pokiaľ si niekto poradí s ich krídlami a sám bude nebezpečný po stranách alebo využije priestor v strede. Azpilicueta situácie zvláda, ale u Cahilla si nie som tak istý."

Na akom mieste zakončia sezónu a prečo?

Paul Merson: "Podľa mňa skončia druhí a budú mať skvelú sezónu v Champions League. Myslím si, že z anglických klubov na tom budú najlepšie, pretože vonku sú schopní udržať čisté konto. Nie som si istý, či to ostatné anglické kluby dokážu. Pre formát Ligy majstrov je Chelsea zďaleka najvhodnejšia."