Reportáž PL 2017/2018: Chelsea - Burnley

Úvodný zápas Chelsea v novom ročníku Premier League priviedol fanúšikom Blues niekoľko infarktových stavov, ktoré v konečnom dôsledku neboli vykompenzované aspoň minimálnym bodovým ziskom. Družina Antonia Conteho dohrávala zápas s dvoma vylúčenými hráčmi, no zvyšných 9 sa nevzdávalo ani do poslednej minúty a celý čas živili nádej na remízu. I napriek obrovskej bojovnosti Chelsea prehrala svoj prvý zápas 3-2 proti Burnley.

Antonio Conte nemohol v otváracom zápase svojho tímu počítať s niekoľkými dôležitými menami ako bol Eden Hazard, Pedro, Victor Moses či nová posila Tiemoue Bakayoko. I napriek absenciám sa taliansky stratég rozhodol pre osvedčenú formáciu 3-4-3, pričom veľkým prekvapením v zostave bol mladý krídelník Jeremie Boga.

Úvodné minúty prvého polčasu patrili domácim hráčom, tí predvádzali kvalitný a dynamický futbal, ktorému chýbali "len" priame ohrozenia brány. Aktívni boli najmä naši krajní obrancovia Marcos Alonso a Cesar Azpilicueta, ktorí sa pokúšali dostávať lopty do súperovej šestnástky. Najväčší zvrat prišiel už v 14. minúte - Gary Cahill sa hnal s loptou na súperovej polovici, neodhadol svoj beh a bol nútený faulovať - po tomto faule nasledoval chladný pohľad hlavného arbitra a nekompromisné vylúčenie. Už tak dosť oklieštený tím Chelsea musel dohrávať bez svojho kapitána.

Po Cahillovom vylúčení sa Conte rozhodol stiahnuť z ihriska Jeremieho Bogu a nahradiť ho obrancom Christensenom. Ten sa zaradil do obrannej trojky a Willian sa presunul na pravé krídlo. Vylúčenie malo veľmi zlý dopad na celý herný prejav súčasného obhajcu ligy, hráči súpera získali pohodu na kopačkách a o 10 minút využili prázdnu ľavú stranu, ktorú v tom čase musel celú pokrývať Marcos Alonso, Lowton poslal center do šestnástky a Vokes prvýkrát skóroval.

Ostatné minúty prvej polky boli jasne v réžii Burnley. Thibaut Courtois plnil rolu štatistu a do polčasovej prestávky bol prekonaný ešte dvakrát - postaral sa o to Ward a opäť Vokes. Chelsea sa tak stala prvým obhajcom titulu, ktorý v prvom zápase Premier League dostal za prvý polčas 3 góly.

Modrí levi z Londýna sa nevzdali svojich nádejí a do druhého polčasu vstúpili veľmi aktívne. Našou najväčšou hrozbou bol zrejme Willian, ku ktorému sa v druhej polke pripojil Marcos Alonso. Ľavý obranca v priebehu približne 10 minút vybojoval 3 rohové kopy - tretí nasledoval po jeho nádhernom priamom kope, na ktorý brankár Heaton reagoval ešte lepším zákrokom.

Čím bližšie bol finálny hvizd zápasu, tým viac sa stupňoval tlak Chelsea, ktorá postupne čoraz viac riskovala. Azpilicueta s Alonsom sa vysúvali prakticky na úroveň krídiel, Luiz s Christensenom sa tiež približovali k súperovej šestnástke. Burnley si v početnej výhode o jedného muža nedokázal vypracovať väčšiu gólovú šancu. V 69. minúte si strelecký účet v Chelsea otvoril striedajúci Alvaro Morata, no potom prišiel ďalší zásah do Conteho tímu, keď v 81. minúte Fabregas na vlastnej polovici fauloval, uvidel druhú žltú kartu a tak sa musel pobrať do spŕch. Ani po tomto momente Chelsea neprestala a o 7 minút znížila vďaka Davidovi Luizovi na 3-2. V tom čase jeho gól znamenal veľkú nádej, v konečnom zúčtovaní to bolo len skorigovanie výsledku.

V ostávajúcich minútach zápasu Burnely opečiatkovali tyčku Courtoisovej brány z priameho kopu a aj keď sa Chelsea snažila dokonca zápasu vydolovať aspoň bod, tak im to nebolo zrejme súdené. Osudovými sa stali 3 inkasované góly v prvom polčase, keď sa obrana Chelsea dala prirovnať k deravému ementálu. V nasledujúcom zápase sa Conte bude musieť zaobísť bez Fabreagasa a Cahilla, k dispozícií mu však bude Victor Moses. Pozitívnou správou tiež je, že Morata si v debutovom zápase pripísal gól a asistenciu.

Chelsea 3-4-3

Courtois; Rudiger, David Luiz, Cahill (C); Azpilicueta, Fabregas, Kante, Marcos Alonso; Boga (18' Christensen (90+2' Musonda)), Batshuayi (59'Morata), Willian

Tréner:

Antonio Conte

Burnley 4-3-2-1

Heaton; Lowton, Mee, Tarkowski, Ward; Hendrick, Defour (75' Walters), Cork; Gudmundsson (75' Arfield), Brady; Vokes

Tréner:

Sean Dyche

Góly:

69' Morata, 88' David Luiz - 24' Vokes, 39' Ward, 43' Vokes