História Stamford Bridge

Názov
Stamford Bridge
Adresa
Stamford Bridge, Fulham Road, London, SW6 1HS
Postavený
1876
Otvorený
28. apríla 1877
Renovovaný
1904 - 1905, 1998
Majiteľ
Chelsea FC
Povrch
Tráva
Architekt
Archibald Leitch (1887)
Kapacita
41 631

 

 

 

 

 

 

... pohľad do minulosti hovorí, že v 18. storočí tiekol potok menom Stamfordská rieka okolo dnešnej železnici blízko East Stand a vlieval sa do londýnskej Temži. V miestach, kde sa križuje Fulham Road je vyznačený Little Chelsea Bridge, ktorý sa predtým volal Stamford Bridge. V tej istej dobe sa potok križoval s Kings Road, kde sa to nazývalo Stanbridge.

28.04.1877 keď bol Stamford Bridge oficiálne otvorený využíval ho Londýnsky atletický klub k atletickým mítingom.
 
V roku 1904 kúpili pozemok aj s okolitými záhradami bratia Mersovi a rozhodli sa postaviť štadión a založiť futbalový klub. Oslovili renomovaného architekta Archibalda Leitcheho, ktorý bol pri návrhoch štadiónov v Glasgowe - Ibrox Park a Liverpoole - Goodison Park. Kapacita bola naplánovaná veľkolepo - 100 000 divákov. Malo ísť o druhý najväčší štadión po Crystal Palace. Stamford Bridge mal na začiatku kapacitu 5 000 divákov a aj to iba po južnej strane.
 
Južná tribúna začala písať svoju históriu v roku 1930, keď ju terasovito vylepšili. Jej modernejšia verzia by vedela rozprávať o najtvrdších fanúšikoch Chelsea. V roku 1994 vyšlo bezpečnostné nariadenie, že na štadióne musia byť všetky miesta na sedenie. Preto bola táto zdemolovaná a v roku 1997 zmodernizovaná. V súčasnosti sa tam nachádza Chelsea Village Hotel.
 
Západná tribúna vznikla neskôr vďaka stavebným prácam, pri ktorých sa nahromadilo veľké množstvo materiálu, ktorý slúžil ako základ západnej terasy. V rokoch 1964 až 1965 prerobili terasu na tribúnu s drevenými sedačkami. V roku 1998 bola táto zbúraná a po dvojročných peripetiách s mestskou radou vynovená skoro za 30 miliónov libier do dnešnej podoby.
 

Severná tribúna ktorá od začiatku odlišovala celý štadión od ostatných bola vybudovaná v roku 1939. Slúžila 36 rokov až do roku 1975, keď bola zdemolovaná a v roku 1993 sa z nej stal základný kameň nového štadióna. Táto časť tribúny nesie názov po Matthew Hardingovi (podpredsedovi Chelsea FC), ktorý 22. októbra 1996 tragicky zahynul pri havárii helikoptéry. V sezóne 1994/95 bola táto časť zrekonštruovaná.

Východná tribúna bola vybudovaná v roku 1973 a napriek množstvu rekonštrukcií a modernizácii stojí dodnes.

alt

 
Ale Stamford Bridge prešiel aj zložitým obdobím. V časoch ich najväčšej slávy v 60. a 70. rokoch sa ich vtedajší majitelia rozhodli vybudovať najlepší štadión vo Veľkej Británii. Malo ísť o 50 tisícový kolos, ale náklady boli také vysoké, že nakoniec musel klub predať aj svojich najlepších hráčov a v 80. rokoch nebol ani štadión, ani hráči. Po tom sa majitelia pozemkov rozhodli nepredĺžiť zmluvu s klubom a ponúkli pozemky firmám. Hrozilo, že z miesta kam ľudia chodievali na futbal, budú teraz supermarkety alebo nové domovy. Až v roku 1992 sa vtedajší prezident Ken Bates dohodol s majiteľmi a mohla sa začať mohutná prestavba Stamford Bridge, ktorá skončila v roku 1999.
 
Momentálne sú Stamford Bridge dva hotely, reštaurácie, konferenčná sál, nočný klub, obchodné centrum a nechýba ani podzemné parkovisko.

Stamford Bridge

Fanúšikovia ChelseaaltChelsea FC

 

Futbalový klub Chelsea bol založený 14. marca 1905 a nachádza v mestkom okrsku Hammersmith & Fulham na juhozápade Londýna. Ak sa chystáte na prehliadku štadióna (Stadium Tour) alebo na zápas dúfame, že Vám nasledovné dopravné informácie pomôžu.

Cesta autom: Z cesty M1: Opustite Junction 1 a zabočte doprava na A406, North Circular smerujúci na Hanger Lane. Zabočte doľava na A40 a po troch míľach (4,8km) zabočte vpravo na A3220. Po nasledujúcich troch míľach (4,8km) odbočte vpravo na A304 a na pravej strane uvidíte uvidíte Stamford Bridge.

Z cesty M40: Pokračujte na A40 a nasledujte horeuvedené pokyny.

Z cesty M4: Pokračujte na A4 cez nadjazd v Hammersmithe a potom odbočte doprava na A3220. Nasledujte horeuvedené pokyny.

Z cesty M3: Pokračujte z konca M3 na A316. Nasledujte túto cestu, ktorá sa zmení na A4. Po krátkej vzdialenosti opustite A4 cez nadjazd v Hammersmithe a potom odbočte doprava na A3220. Nasledujte horeuvedené pokyny.

 

Cesta metrom:
Najbližšia stanica metra je Fulham Broadway. Použite zelenú linku District Line smer Wimbledon a vystúpte na stanici Fulham Broadway. Po opustení stanice zabočte doľava. Štadión sa nachádza len 200 m od stanice.

Cesta vlakom:
Londýnskom vlakovým systémom Overground vystúpte na stanici West Brompton. Odtiaľ zoberte zelenú linku metra District Line smer Wimbledon a vystúpte hneď na prvej zastávke Fulham Broadway.

Cesta autobusom:
Táto cesta nie je veľmi odporúčaná, pretože je veľmi komplikovaná. Treba veľakrát prestúpiť, záleží od lokality z ktorej cestujete. Autobusové spoje v blízkosti štadiónu: č. 11, č. 14, č. 28, č. 211, č. 295, č. 391, č. 414, č. 424, č. N11*, č. N28* (* - nočné spoje).

taxi

Cesta taxíkom:
Taxikárovi stačí povedať Stamford Bridge. Máte na výber z dvoch druhov taxi. Prvým je typický londýnsky čierny taxík "black cab" a cena závisí od taxametra, ktorý vodič zapne, akonáhle naskočíte do auta. Druhým je "minicab" (rovanký štýl taxi ako na Slovensku alebo v Čechách), ktorý sa dá objednať po telefóne alebo v "minicab office", kancelárii, pred ktorou parkujú taxi. Ak ste v hoteli, na recepcii sa opýtate na najbližší "minicab office" alebo Vám ho zavolajú cez telefón. Cena je fixná a budete ju vedieť vopred. Z centra mesta (Covent Garden / Oxford street) je cena minimálne 15 libier. Ak by ste si chceli zobrať z letiska do Londýna taxík, využite služby nášho partnera Andre taxi. Pre viac informácií kliknite na baner nižšie.

Alokácia a názvy tribún: Ak plánujete, alebo už máte zakúpené lístky na zápas Chelsea, tu si môžete pozrieť, ako sú rozložené a pomenované tribúny na Stamford Bridge.

Andre Taxi - Vaše československé taxi v Londýne

Ako pôjdeš z letiska do Londýna? Pre spoľahlivé česko-slovenské taxi za dobré ceny klikni na baner nášho partnera Andre taxi a dohodni si odvoz.

alt

Pravidelná autobusová doprava z letiska do centra Londýna: Pre autobusovú linku z letiska Stansted na londýnske stanice London Stratford, Liverpool Street alebo Victoria klikni na baner Terravision.